Winners and Runners Up of The LUKAS 2014

AWARDS FOR OUTSTANDING CONTRIBUTION TO MUSIC

Alternative Act of the Year Brazilian Act of the Year Brazilian DJ of the Year Classical, Folk or Jazz Act of the Year
WINNER: Wara WINNER: Da Lata WINNER: DJ Bruno Camargo  WINNER: Ana Maria Vera
RUNNER UP: Tumbaito RUNNER UP: Tropicalia RUNNER UP: DJ Fabricio D.Vyzor  RUNNER UP: Classico Latino
       
Concert of the Year Concert by International Act of the Year Crossover DJ of the Year International Artist of the Year

WINNER: Roberto Pla & his Latin Ensemble @ Glastonbury 

WINNER: Yan Collazo @ The River of Life  WNNER: Saul Maya  WINNER: Marc Anthony
RUNNER UP: Family Atlantica @ Royal Albert Hall  RUNNER UP: Juan Luis Guerra @ Royal Abert Hall  RUNNER UP: DJ Urbano  RUNNER UP: Juan Luis Guerra
       
Musician of the Year  Tropical Act of the Year Tropical  DJ of the Year Urban act of the Year
WINNER: Camilo Menjura  WINNER: Dorance Lorza & Sexteto Cafe  WINNER: Fernando KBZOn WINNER: Ando y Mello 
RUNNER UP: Javier Moreno  RUNNER UP: Conjunto Sabroso  RUNNER UP: Dani K RUNNER UP: Menace and Poeta 
       
Vocalist of the Year       
WINNER: Javier Moreno      
RUNNER UP: Lino Rocha      

 

AWARDS FOR OUTSTANDING CONTRIBUTION TO DANCE

Brazilan Dance School of the Year Flamenco School of the Year Tropical Dance Teacher of the Year Tango performers of the Year
WINNER: London School of Samba WINNER: Ilusion Flamenca WINNER: Saulo and Sabine  WINNER: Kim & David 
RUNNER UP: DanceMyWay RUNNER UP: Escuela de Baile RUNNER UP: Misael Cordero  RUNNER UP: Raquel Greenberg
       
Brazilan Dance Performers of the Year Zumba Teacher of the Year Tropical  Dance School of the Year Tango Teacher of the Year
WINNER: Tropicalia WINNER: Sonia Lollia WINNER: Cali Swing UK  WINNER: Raquel Greenberg
RUNNER UP: Oi Brasil! RUNNER UP: Liliana Martins  RUNNER UP: Pexava Dance RUNNER UP: Tanguito
       
Brazilian Dance Teacher of the Year Dance or Music Festival of the Year Tropical  Performers of the Year Kizomba Teacher of the Year
WINNER: Monika Molnar WINNER: Scottish Salsa Congress  WINNER: Sami & Roxy WINNER: Eddy Vents
RUNNER UP: Ella Mesma  RUNNER UP: 5 Star London Salsa Congress  RUNNER UP: Osbanis & Aneta (Deakocan) RUNNER UP: Christian Jean-Francois 

 

AWARDS FOR OUTSTANDING CONTRIBUTION TO FOOD

Argentine Restaurant of the Year Latin Caribbean Restaurant of the Year Peruvian Restaurant of the Year  Spanish Restaurant of the Year
WINNER: La Patagonia WINNER: Floridita WINNER: Ceviche WINNER: 302 @ H10 London Waterloo 
RUNNER UP: De La Panza  RUNNER UP: Cubana RUNNER UP: Tierra Peru RUNNER UP: Iberica
       
Brazilian Restaurant of the Year Latin Restaurant Outside London  Restaurant Group of the Year Stall of the Year
WINNER: Floripa WINNER: Voodoo Cafe WINNER: Lupita WINNER: Arepa & Co. 
RUNNER UP: Barraco RUNNER UP: Alma De Cuba RUNNER UP: La Tasca RUNNER UP: Panka 
       
Colombian Restaurant of the Year Mexican Restaurant of the year    
WINNER: Leños y Carbon  WINNER: Mestizo    
RUNNER UP: El Rancho De Lalo  RUNNER UP: Mezcal Cantina    

 

AWARDS FOR OUTSTANDING CONTRIBUTION TO SPORT

 Sports Personality of the Year  International Sports Personality of the Year  International Footballer of the Year 
WINNER: Luis Suarez (Liverpool FC) WINNER: Nairo Quintana (cycling - Colombia) WINNER: Cristiano Ronaldo
RUNNER UP: Sandro Rainieri (Tottenham Hotspurs) RUNNER UP: Rafael Nadal (tennis - Spain) RUNNER UP: Lionel Messi

 

AWARDS FOR OUTSTANDING CONTRIBUTION TO BUSINESS

Business Personality of the Year Promoter of the Year Venue of the Year
WINNER: Katya Torres de la Rocha (Mex Grocer) WINNER: El Carnaval de la Comedia WINNER: RichMix
RUNNER UP: Spanish Ham Master RUNNER UP: Fercho Kbson RUNNER UP: La Pollera Colora
     
Clubnight of the Year Tour Operator of the Year  
WINNER: Latin Krazy @ Bar Salsa  WINNER: Journey Latin America  
RUNNER UP: Sensacion @ La Pollera Colora  RUNNER UP: The Holiday Place  

 

AWARDS FOR CONTRIBUTION TO COMMUNITY

Charity or Human Rights Organization of the Year Charity or Human Rights Worker of the Year  Community Organization of the Year  Community Worker of the Year 
WINNER: Latin American Woman Rights Service (LAWRS) WINNER: Sara Chandler (Caravana Colombia) WINNER: United Migrant Workers Education Project (UMWEP) WINNER: Carlos Cruz (Migrant Workers Education Project) 
RUNNER UP: Colombian Caravana UK Lawyers Group RUNNER UP: Tatiana Garavito (IRMO)  RUNNER UP: Mexico Lindo y Querido RUNNER UP: Camilo Menjura (LOL Choir)

 

AWARDS FOR OUTSTANDING CONTRIBUTION TO THE ARTS

Arts Festival of the Year Cultural Institution or Resource of the Year Exibition of the Year Theatrical Production of the Year
WINNER: CASA Latin American Theatre Festival WINNER: Mexicolore  WINNER: Beyond El Dorado @ The British Museum WINNER: Instrucciones para Abrazar el Aire @ CASA
RUNNER UP: Día de los Muertos @ Rich Mix  RUNNER UP: La Pajara Pinta Spanish Singalong RUNNER UP: Mexico: A Revolution in Art @ The Royal Academy RUNNER UP: Hamlet de los Andes @ CASA
       
Visual Artist of the Year      
WINNER: Julieta Hernandez      
RUNNER UP: Alex Vargas      

 

THE WINNER OF THE PERSONALITY OF THE YEAR AWARD WILL BE ANNOUNCED ON THE EVENING OF THE GALA CEREMONY ON 30TH APRIL AT KOKO.

For more information about the ceremony click here