WINNERS OF THE LATIN UK AWARDS 2015

AWARDS FOR OUTSTANDING CONTRIBUTION TO MUSIC

Alternative Act of the Year    
Winner: Fernando's Kitchen   Runner Up: Lokandes

Brazilian or Portuguese Act of the Year    
Winner: Tropicalia Show Band   Runner Up: Zeu Azevedo and Forrodaki

Classical, Jazz or Folk Act of the Year    
Winner: Clara Rodriguez   Runner Up: Cumbé

Concert of the Year    
Winner: Salsa Celtica @ Glastonbury   Runner Up: Familia Atlantica @ The Roundhouse

Concert by International Artist of the Year    
Winner: Romeo Santos @The Brixton Academy    Runner Up: Edwin Sanz ft. Alex Wilson @ Glastonbury

International Artist of the Year    
Winner: Juan Luis Guerra    Runner Up: Romeo Santos

Musician of the Year    
Winner: Dorance Lorza (vibraphone)     Runner Up: Camilo Menjura (guitar)

Tropical Act of the Year    
Winner: Robin del Castillo    Runner Up: Roberto Pla

Urban Act of the Year    
Winner: Mike Kalle    Runner Up: Jayp & Olimac

Vocalist of the Year    
Winner: Gerónimo Rauch    Runner Up: Carlos Paul

Brazilian DJ of the Year    
Winner: DJ Limao (Fabio Terranova)    Runner Up: DJ Fabricio Dvyzor

Crossover DJ of the Year    
Winner: Luigi Sanchez    Runner Up: Saul Maya

Tropical DJ of the Year    
Winner: Fernando KBSon    Runner Up: DJ Gamba Parrandisimo

AWARDS FOR OUTSTANDING CONTRIBUTION TO DANCE

Brazilian Dance Performers of the Year    
Winner: Brazilian Fantasy    Runner Up: Oi Brasil!

Brazilian Dance School of the Year    
Winner: DanceMyWay    Runner Up: Brazilian Social Dance

Brazilian Dance Teacher of the Year    
Winner: Samara Reis    Runner Up: Monika Molnar

Dance Festival of the Year    
Winner: Scottish Salsa Congress    Runner Up: UK Dance Congress

Flamenco School of the Year    
Winner: Escuela de Baile    Runner Up: Ilusion Flamenca

Kizomba Teacher of the Year    
Winner    Christian Jean-Francois    Runner Up    Rico Kizomba Suave

Tango Performers of the Year    
Winner:  Kim & David     Runner Up: Raquel Greenberg

Tango Teacher of the Year    
Winner: Kim & David (Tango Movement)    Runner Up: Raquel Greenberg Tango Academy

Tropical Dance School of the Year    
Winner: Havana Salsa    Runner Up: Salsatricity

Tropical Dance Teacher of the Year    
Winner: Leandro Charanga and Jessica Guastella    Runner Up: Julian Mr M & Angela Mariano

Tropical Dance Performers of the Year    
Winner: Leandro Charanga & Jessica Guastella    Runner Up: Fuerza Latina UK

Zumba Teacher of the Year    
Winner: Katerina Vlataki     Runner Up: Caroline Parsons

AWARDS FOR OUTSTANDING CONTRIBUTION TO FOOD

Argentine Restaurant of the Year    
Winner: La Patagonia    Runner Up: Constancia

Brazilian Restaurant of the Year    
Winner: Made in Brasil    Runner Up: Floripa

Colombian Restaurant of the Year
Winner: Costa Azul     Runner Up: El Rancho De Lalo

Fusion Restaurant of the Year    
Winner: Comedor

Latin-Caribbean Restaurant of the Year    
Winner: CocoBamboo    Runner Up: Guanabana

Mexican Restaurant of the Year    
Winner:  Habanera   Runner Up:  Cantina Mezcal

Peruvian Restaurant of the Year    
Winner: Chotto Matte   Runner Up: Señor Ceviche

Portuguese Restaurant of the Year    
Winner: Wine & Bread    Runner Up: A Toca

Spanish Restaurant of the Year    
Winner: Bilbao Berria   Runner Up: 302 @ H10 London Waterloo

Restaurant Group of the Year    
Winner: Iberica   Runner Up: Buenos Aires

Restaurant Outside London of the Year    
Winner    La Choza  Runner Up    Voodoo Cafe
 

AWARDS FOR CONTRIBUTION TO COMMUNITY

Charity or Human Rights Organization of the Year
Winner    Latin Elephant   Runner Up: IRMO - Indoamerican Refugee and Migrant Organisation

Human Rights Worker  and Organization of the Year    
Winner    Gabriela Quevedo (Latin American Women's Aid)   Runner Up:Myriam Bell

Community Worker of the Year    
Winner    Laura Villegas (IRMO) Runner Up    Carolina Velazquez, LAWRS

AWARDS FOR OUTSTANDING CONTRIBUTION TO THE ARTS

Arts Festival of the Year    
Winner    Shaped in Mexico @ OXO Tower    Runner Up    CASA Latin American Theatre Festival

Exhibition of the Year    
Winner    Shaped in Mexico @ OXO Tower   Runner Up    Conscientia: Latin American Consciousness @ The Lloyds Club

Theatre Production of the Year    
Winner: Tango Fire @ The Peacock    Runner Up    Manuelita @ CASA Latin America Theatre Festival

Visual Artist of the Year    
Winner: Tania Lopez Winkler

AWARDS FOR OUTSTANDING CONTRIBUTION TO SPORT

International Sports Personality of the Year    
Winner    James Rodriguez (Colombia - Football)   Runner Up    Cristiano Ronaldo (Portugal- Football)

Sports Personality of the Year    
Winner    Enner Valencia - West Ham United   Runner Up    Alexis Sanchez - Arsenal

AWARDS FOR OUTSTANDING CONTRIBUTION TO BUSINESS

Entrepeneur of the Year    
Winner: Jose Sol (Spanish Ham Master)

Club or Live Venue of the Year    
Winner    La Pollera Colora   Runner Up    RichMix

Events Promoter of the Year    
Winner    El Carnaval de la Comedia    Runner Up    Sonido Clandestino

Clubnight of the Year    
Winner    Pelucas y Tacones    Runner Up    Bachata Spice @ Wild Court

 

 

2014 Winners

 

2013 and 2012 Winners